Trafo Bakım Test ve Analizi

Trafo Bakım Test ve Analizi

Trafo Bakım Test ve Analizi

İçerik Haritası

Trafo Bakım Test ve Analizi Trafo yüksek elektrik riski barındıran yapılardır, bundan dolayı her yıl düzenli bir şekilde bakım yaptırılmalıdır, bakım yaptırılmadığı durumlarda tehlikeli durumlar oluşmaktadır.

Ankara trafo bakımı rutin kontroller gerçekleştirilir, kontrol sonrasında sorunlar tespit edildiği zaman hızlı bir şekilde gidermek için mutlaka uzmanlardan yardım alınmaktadır.

Genel Kontroller

Uzman kadromuz trafo bakımında şu işlemleri yapmaktadır;

  • Yağ kaçakları veya sızıntı oluşturan yerler belirlenerek yağ kaçakları giderilmektedir.
  • Trafoda boyama işlemi ve mekanik kontroller yapılmaktadır.
  • Trafo ya da diğer parçaların dış yüzeyleri temizlenmektedir.
  • Silikajel test analizi durumu varsa kontrolleri yapılır eğer gerekirse bunlar değişmektedir.
  • Bağlantı elemanlarının sıkışıklık durumları kontrol edilmektedir.
  • Topraklama irtibat kontrolleri yapılmaktadır.
  • Trafo yağ eksikliğinin giderilmektedir.
  • Trafo kademe kontrolü yapılmaktadır.
  • Yük altında kademe değiştirici bulunuyorsa bakım talimatları uygulanmaktadır.

Yukardaki kontroller mutlaka uzmanlar tarafından yapılmalıdır, uzman olmayan kişiler bu bölmeye girdikleri an da tehlike altındadır.

Trafo Bakım Test ve Analizi
Trafo Bakım Test ve Analizi
Trafo Bakım Test ve Analizi
Trafo Bakım Test ve Analizi

Trafo Ölçümleri:

Trafo Bakım Test ve Analizi Kaliteli trafo bakımı için ilk olarak trafo ölçümleri yapılması gerekir, bu işlemler şu başlıklar altında ele alınmaktadır.

Trafo İzolasyon Direnç Ölçümü (Megger Testi):

Trafonun gerek sargılarının toprak ya da sargılar arasında bulunan yalıtımın durumunun belirlenmesi ve işletme esnasında yapılması gereken ölçümler için referans oluşturması amacı ile yalıtkanlık direnci ölçümü yapılır.

Trafo Sargı Direnç Ölçümü :

Transformatör sargı, bağlantı kısımlarının kontrol edilmesi ya da kademe değiştirici sorunlarının tespiti için ölçülür.

Trafo Topraklama Direnç Ölçümü:

Trafonun içinde meydana gelmesi beklenen bir arızada elektronik koruma elemanlarının arıza akımlarını sağlamaları için topraklama kısımlarının standartlarda görülen değerlerden küçük olması gerekmektedir.

Trafo topraklama direncinin ölçülmesi için aynı zamanda koruma ya da işletme topraklama ölçümleri yapılarak takip edilmektedir.  Firmamız harita bilgilerine göz atarak Ankara trafo firması konum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Trafo Çevirme Oranı Ölçümü (TTR Testi):

Trafonun yüksek gerilim ve alçak gerilim sargıları içinde var olan dönüştürme oranıdır. Trafo kısmında meydana gelen kısa devre veya kopmalar açığa çıkmaktadır.

İlk olarak arızalı trafo tespit edilir. Serviste olan trafoların ölçülmesine gerek yoktur. Trafoları uzun süre boyunca işletmek için en önemli faktörlerden birisi de kaliteli yağların kullanılmasıdır.  Senelik olarak trafo bakım kontrolleri yaptırılmalıdır, bu işlemi yapmak için mutlaka firmamızdan yardım alabilirsiniz.

Trafo Yağ Ölçümleri:

Delinme Gerilimi:

Yağların elektrik geriliminden dolayı herhangi bir dayanma kabiliyetidir. Burada özellikle düşük bir değer, yağda kir, su ve partiküllerin olduğuna işaret etmektedir.

Renk ve Görünüş:

Genelde yeni yağlar kalitesini göstermez. Yağların daha temiz ve berrak olması gerekir.

Asitlik

Yağda bulunan asidik madde miktarının ölçüm şeklidir.

Yüksek değerler

Kullanılan yağların boya, vernik ya da diğer yabancı maddelerle kirlendiğini hatta yağın oksidasyona uğradığını göstermektedir.

Bu tür maddeler, yağın elektrik özelliğini bozmaktadır. Aynı zamanda metallerin korozyonuna uğrayıp yıpranmasına neden olabilmektedir.  Firmamız iletişim numarasından trafo yağ bakım işlemi için iletişime geçebilirsiniz.

​​Su Miktarı

Yağ içinde bulunan su miktarının çok az bir düzeyde olması gerekmektedir. Özellikle yalıtım sistemine hatta elektriksel dayanıma sistemine test ve analizi sonucu doğrudan etki etmektedir.

Trafo Yağ Treatment

Treatmet sistemiyle trafonun içindeki yağ partiküller elimine edilir, nem alınıp dayanım arttırılmış olur, belli oranda görülen çamurlaşma emilir.

Yağ içinde de fiziksel işlem yapılmış olur. Treatment işlemi yapmak için trafo yağı içerisindeki su miktarı da önemsenmektedir.  Test ve bakım hizmetleri, yağ değişimi ve daha birçok işlem için Whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ankara Trafo Bakımı konusunda sektörde öncü konumda olan Mega Trafo, profesyonel hizmet vermektedir. Atakent, Oğuzlar Mah, 1602. Cd Hukukçular Plaza No: 1/28, 06796 Etimesgut/Ankara adresinden ya da (0312) 261 33 39 numarasından destek alabilirsiniz.

HEMEN ARA