Ankara Yüksek Gerilim Trafo İşletme Sorumluluğu

Ankara Yüksek Gerilim Trafo İşletme Sorumluluğu

İçerik Haritası

İşletmelerde veya konutlarda can ve mal güvenliğinin sağlanması için Ankara yüksek gerilim trafo işletme sorumluluğu şartlarına uyulması gerekmektedir.  Yüksek gerilim tesislerinde herhangi bir durumda oluşabilecek kazaların telafisi yoktur. Ayrıca kazaların meydana gelmemesi için özel personeller yetkilendirilmektedir.  Ek olarak bu görev büyük bir sorumluluk bilinci taşır. Bu sorumluluğu taşıyan kişilerin yapması gerekenler işleri en iyi şekilde yapması gerekmektedir. Bunun için de ilk olarak yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesi alınmalıdır.

Yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesi olan firmalardaki personele gerekli eğitimler verilmektedir. Ayrıca bu şekilde alınması gereken önlemler yerine getirilmektedir.  Bu belge ile ilerde oluşabilmesi muhtemel olumsuzlukların önüne geçilmektedir. Peki, Ankara Yüksek Gerilim Trafo İşletme Sorumluluğu nedir?

Yüksek Gerilim Trafo İşletme Sorumlusunun Görevleri

Mega Trafo olarak Ankara trafo bakım firması arasında bu alanda öncü firmalardan birisiyiz. Yüksek gerilim trafo işletme sorumlusunun görevleri şu şekildedir;

  • Trafoda iş güvenliğinin yapılması
  • Trafo bakımlarının rutin kontrolleri
  • Olası olumsuzlukların tespit edilmesi ve raporlanması
  • Trafoda çalışan elemanların incelenmesi ya da kontrol edilmesi
  • Havalandırma sisteminin kontrolü
  • Silikajel sisteminin kontrolü

Yüksek gerilim işletme sorumluluğu arasında topraklama testleri de bulunmaktadır. Topraklama testleri özellikle işletmelerin çalışma koşullarına uygun bir şekilde yapılması gerekir.

Trafo Kontrolü

Trafo bakım ve onarım işleminde cıvatalarının kontrolü yapılmalıdır. Burada tank kapaklarının, buşinglerin, tankın contaları kontrol edilmektedir. Yıpranmış ya da çatlamış herhangi bir şekilde iş göremeyecek olan contalar ile yenisi değiştirilmelidir. Contası değişen trafo kısmındaki cıvatanın sonraki periyodik bakımının mutlak kontrolü yapılmalıdır.

Trafonun metal gövdesinin kontrolü trafoda meydana gelebilecek kaçaklara, yıpranmaya ya da paslanmaya karşı kontroller yapılmaktadır. İlk önce paslı bölgeler temizlenir, astar ya da boya uygulanarak bakımı yapılmalıdır.

Trafo soğutma sisteminin kontrolünde ilk olarak soğutma fanları kontrol edilmelidir. Fanların düzgünce çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Arıza içeren fanlar sökülen fanlarla aynı özelliklere sahip olmalıdır. Bu sistemin kararlı olması açısından önemlidir.

Trafo yağının kontrolünde trafoyu nem durumlarına karşı madeni yağlar kullanılmaktadır. Trafoda kullanılan yağ zamanla çeşitli sebeplerden bozulmaya başlar. Bakımlar sırasında trafo yağından 1,5 lt numune alınmaktadır. Ayrıca ardından da testlere tabi tutulması gerekmektedir.

Trafo buşinglerinin kontrolünde orta ya da alçak gerilim çıkışında yer alan buşingler kontrol edilmektedir. Ek olarak kırık ve çatlak olan buşingler değiştirilmektedir.

Doğrudan temas etmeyen, gevşek olan oksitlenmiş bağlantılar düzenlenmektedir. Trafo yük altında bulunduğu esnada termal kamera ile yapılması gereken tüm kontrol işlemlerinde bağlantı noktalarının sıcaklıklarının tespiti yapılmalıdır.  Ankara Yüksek Gerilim Trafo İşletme Sorumluluğu bu şekilde ifade edilmektedir.

Trafo Kontrol ve Ölçümleri

Mega Trafo olarak trafo kontrol ve ölçümleri Ankara Yüksek Gerilim Trafo İşletme Sorumluluğu kapsamında yapılmaktadır.  Bu şartlara mutlaka uyulması gerekir aksi halde ilerde ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçilememektedir. Ayrıca trafo bakım ve analizi doğru bir şekilde yapılmalıdır.  Eğer kaliteli trafo bakım ve analizi hizmetleri almak isterseniz Mega trafo WhatsApp iletişim numarasından iletişime geçebilirsiniz.

HEMEN ARA